MM
  FORSIDE                   PROGRAMOVERSIGT                   WORKSHOPS                   PROGRAMBESKRIVELSE                   PRESSE                   DINE FORSLAG
 

> Jaleesa & Gospelkidz
> SEB
> Cirkus 3
> Slagkraft
> Bust Da Breakz
> African Footprint
> Life
> FAUB
> Cirkus Zukanovic
> Afroschrims
> Body Rhythm Factory
> Musikskolen
> Historiefortællinger
> Aben Osvald
> Den Lille Hvide Kat
> Noahs Ark
> Gospelkoncert
> Modeshow
> Fotokonkurrence
> Videomarathon
> WORKSHOPS
> Ungdomsskolen
 
 Programbeskrivelse
Her kan du se hvad du kan opleve på BØRNEKULTUR2008. Der er koncerter, danseforestillinger, børneteaterforestillinger, historiefortællinger og klovneshow. 

Klik på menuen til venstre og læs om hvert enkelt programpunkt


Der vil være workshops i emner som dans, teater, trommer, kreativ rytmik, tegnefilm, historisk rollespil, foto, kunstværksted og designværksted. 

Klik på workshops om læs mere

Vejledende aldersangivelse

Forestillinger:

  • Den lille Hvide Kat (fra 4 - 6 år)
  • Historiefortælling (3-6 år) (7-9 år) (10-13 år)
  • Aben Osvald (fra 5 - 8 år)
  • Trio Fabula (familieforestilling)
  • Slagkraft (alle) 
  • Modeshow (alle)
  • FAUB (alle) 
  • Cirkus Zukanovic (alle)
  • African Footprint (alle
  • Ansigtsmaling (3-10 år)
  • Freestyle ”Bust Da Breakz” (9-16 år)
  • Uppercut Life (9-16 år) 
  • Fotokonkurrence (alle)
  • Jaleesa & Gospelkidz (alle) 
  • Gospelkoncert med skolekor (alle) 
  • Cirkus 3 (alle)
  • SEB (alle)
  • Musikskolen (alle)

Workshops:

  • Designværksted (alle + forældre)
  • Kunstværksteder (alle)
  • Catwalk (alle)
  • Kreativ Rytmik - (3 - 6 år + plus forældre) 
  • Teater (fra 4 - 6 år)
  • Gospelkor (Skolekor 2. til 7 klasse)
  • Slagkraft (8 -16 år) 
  • Freestyle dans (9 -16 år)
  • Uppercut dans (9 -16 år) 
  • Afrikansk dans (9 -16 år)
  • Tegnefilm (9 -16 år)
  • Historisk Rollespil (9-16 år)

Historisk Rollespil

Teater

Freestyle

Anders Sprotte

Cirkus3

Uppercut

Uppercut

Slagkraft

Designværksted

Designværksted